عمان و معامله قرن

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | چهارشنبه 9 بهمن 1398 در ساعت 3 : 1 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بالاخره دونالد ترامپ امشب در حضور بنیامین نتانیاهو طرح "معامله قرن" را رونمایی کرد. به زودی درباره محتوای آن خواهم نوشت. اما عجالتا نکته‌ای را درباره حضور سفیر کشور سلطنتی عمان در نشست رونمایی از این طرح بیان می‌کنم. البته سفرای امارات و بحرین هم شرکت کردند، ولی به نظرم حضور آن‌ها حامل پیام تازه‌ای نیست و اساسا این دو کشور چند سالی است روابط خود را با اسرائیل عادی کرده و در سطوحی عالی در جریان است، اما عمان همواره در طول چند دهه گذشته تلاش می‌کرد حداقل خود را در موضوعات و مسائل اختلافی بی‌طرف نشان دهد و در مساله فلسطین با وجود روابط پنهان با اسرائیل جانب احتیاط را رعایت می‌کرد و از اجماع عربی و به ویژه موضع رسمی حکومت خودگردان فلسطین عبور نمی‌کرد و خود را پایبند به آن نشان می‌داد.

حتی عمان تلاش کرد سفر پارسال نتانیاهو به مسقط را در راستای همان سیاست بی‌طرفی و ارتباط با همه در خاورمیانه توجیه کند.
واقعیت اما این است که مشارکت سفیر عمان در نشست رونمایی از معامله قرن را نمی‌توان در چارچوب سیاست بی‌طرفانه عمان در منطقه تجزیه و تحلیل کرد بلکه اقدامی کاملا سوگیرانه به نفع اسرائیل است و بدان معناست که این کشور از این به بعد در مسائل اختلافی اگر پای اسرائیل در میان باشد، سیاست بی‌طرفی را کنار می‌گذارد؛ حتی اگر مساله مورد اختلاف قضیه فلسطین باشد. این در حالی است که اجماع فلسطینی‌ها از هر طیف و گروهی چه لائیک چه ملی چه اسلام‌گرا از حکومت خودگردان گرفته تا حماس و جهاد اسلامی و غیره مخالفت قاطع با "معامله قرن" است؛ تا جایی که محمود عباس معروف به معمار اوسلو پس از سه دهه مذاکره چنان از این اقدام آمریکا به خشم آمده است که حتی از پاسخ به تماس تلفنی دونالد ترامپ خودداری می‌کند و می‌گوید می‌خواهد "شهیدانه" بمیرد و در ۸۴ سالگی زندگی خود را با "خیانت" به پایان نرساند.
در واقع، اقدام امروز سلطنت عمان چشم‌اندازی آشکار از سیاست خارجی آن در دوره سلطان جدید این کشور هیثم بن طارق آل سعید را ترسیم می‌کند.
جالب اینجاست کشورهایی چون مصر و اردن که خود پیمان صلح با اسرائیل امضا کرده و روابط رسمی و آشکار دارند، و لو برای حفظ ظاهر هم که باشد، در این نشست شرکت نکردند. این نشان می‌دهد که دیگر معیار سنجش دوری و نزدیکی کشورها به اسرائیل داشتن روابط سیاسی و دیپلماتیک آشکار نیست، بلکه آنچه پشت پرده سیاست می‌گذرد از اهمیت بیشتری برخوردار است.
نکته دیگر این که سفیر عمان در نشست امشب چندین بار با سفرای امارات و بحرین برای نتانیاهو کف زد و سخنان او را تایید کرد. تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
عمان و معامله قرن

عمان و معامله قرن

بالاخره دونالد ترامپ امشب در حضور بنیامین نتانیاهو طرح "معامله قرن" را رونمایی کرد. به زودی درباره م ...
شهادت سردار قاسم سلیمانی

شهادت سردار قاسم سلیمانی

طی حمله‌‌ای در نزدیکی فرودگاه بغداد، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه به ش ...
دفاع قطر از خود در برابر بحرانهای خارجی

دفاع قطر از خود در برابر بحرانهای خارجی

وزیر خارجه قطر گفت که مذاکرات اخیر، بن‌بست با عربستان را شکست و دوحه اکنون درخواست‌های رقب ...